Witaj. Jeśli tutaj zajrzałeś, to zachęcamy Ciebie do zapoznania się z atrakcjami i zabytkami, które warto odwiedzić w naszej gminie. Znajdziesz tutaj także listę lokali gastronomicznych, w których warto zjeść. Niektóre z nich serwują typowe żuławskie dania. Po posiłku warto wybrać aktywność fizyczną. Oferujemy kilka km ścieżek rowerowych i możliwość skorzystania z przystani kajakowych. Wszystkiego dowiecie się w poszczególnych zakładkach po lewej stronie.
Skoro jeszcze tutaj jesteś, to przeczytaj o nas kilka ważnych infomacji.
Gmina Nowy Dwór Gdański położona jest między ramionami dwóch rzek Wisły i Nogatu, w powiecie nowodworskim, na terenie województwa pomorskiego.
Nowy Dwór Gdański z racji swojego położenia w centrum Żuław Wiślanych zwany jest "Stolicą Żuław".
Cechą rozpoznawczą miasta i okolic jest nizinny krajobraz oraz brak naturalnych wzniesień. Żuławy w wielu miejscach leżą poniżej poziomu morza na terenach depresji, która stanowi około 30 procent powierzchni regionu. Przykładem takich miejsc w nowodworskiej gminie są sołectwa Marzęcino i Kępiny Małe. W pobliżu Nowego Dworu Gdańskiego (odległość około 20 km) znajduje się wieś Raczki Elbląskie z najniżej położonym punktem w Polsce (1,8 metra poniżej poziomu morza).
Okolice charakteryzują się dużą ilością rzek, kanałów oraz rowów melioracyjnych. Do największych szlaków wodnych zaliczyć można rzeki: Nogat, Tugę, Linawę, Szkarpawę oraz Kanał Panieński. Bogactwo akwenów stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania wędkarstwa, turystyki wodnej oraz różnego rodzaju sportów wodnych. Można tu natrafić na okonie, płocie, karasie, leszcze oraz szczupaki. Te tereny to także miejsce życia wielu gatunków zwierząt m.in. bażantów, lisów, saren, dzików, borsuków, a nawet łosi europejskich.
Teren Żuław w tym gminy Nowy Dwór Gdański posiada charakterystyczny element krajobrazu, którym jest otwarta rozległa przestrzeń pozwalająca zaobserwować rzadkie zjawisko ciągłości linii horyzontu na styku nieba i ziemi. Natkniemy się tu na ciekawą architekturę, spuściznę po dawnych mieszkańcach Żuław, m.in. na: zagrody żuławskie, charakterystyczne domy podcieniowe, cmentarze mennonickie oraz budowle hydrotechniczne np. śluzy, mosty zwodzone, stacje pomp. Elementy architektury wodnej przypominają o osadnictwie holenderskim na tych terenach. W ciągu wieków Żuławy stały się domem dla wielu narodowości, Polaków, Niemców, Szwajcarów, Holendrów, Ukraińców. O bogatej historii Nowego Dworu Gdańskiego i regionu świadczą zbiory Muzeum Żuławskiego.
Fot. K.Falk, K.Dyl, M.Galas