Przystań jest bardzo ważnym elementem dla żeglarzy płynących od strony Gdańska rzeką Szkarpawą i od strony Malborka rzeką Nogatem. W Osłonce jest możliwość przenocowania przed wpłynięciem na wody Zalewu Wiślanego lub schronienia się w przypadku załamania pogody. Dla żeglujących po okrężnym szlaku rzecznym będzie ważną przystanią etapową (Osłonka-Malbork-Biała Góra-Tczew-Gdańska Głowa-Drewnica-Rybina-Osłonka).
Przystań podzielona jest wałem przeciwpowodziowym na dwie części - nadwodną i lądową.
Część nadwodna to drewniany pomost cumowniczy, do którego cumujemy burtą. Na pomoście duże dalby cumownicze, przyłącze prądu, możliwość poboru wody, oświetlenie. Uwaga! Pomost przystosowany jest do cumowania tylko w części nieosłoniętej barierkami! W miejscu, gdzie od strony wody są cztery przęsła ogrodzenia, na poziomie burty wystają belki konstrukcyjne. Do części lądowej przechodzimy przez wał (po którym czasem przejeżdżają samochody) do części lądowej przystani
Część lądowa to parterowy budynek obsługi przystani, wiata biesiadna z miejscem do zmywania naczyń, pole namiotowe, parking, boisko do piłki plażowej siatkowej. Całość terenu jest ogrodzona.
Przy przystani znajdują się dwa pomosty dla kajakarzy. Na terenie obiektu znajdują się suszarki do kajaków.
Operatorem przystani jest MARINAGOLD Jerzy Złoty
tel.: 605 206 835
Fot. Jerzy Złoty