Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław.
Umowa o dofinansowanie projektu nr: RPPM..08.03.00-22-0018/15-00 z dnia 7czerwca 2016 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 8. Konwersja, Działania 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Lider projektu: Gmina Cedry Wielkie
Partnerzy projektu
• Gmina Cedry Wielkie
• Gmina Nowy Dwór Gdański
• Gmina Nowy Staw
• Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela w Giemlicach
• Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku
• Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Apostołów Piotra I Pawła w Trutnowach
• Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich
• Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie
• Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Świerkach
Cel projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej miejsc o szczególnych walorach kulturowych i przyrodniczych poprzez wykonanie prac remontowo – konserwatorskich w obiektach leżących na terenie 3 gmin (Cedry Wielkie, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw) wraz ze stworzeniem oferty turystycznej na terenie Żuław, co przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i podkreślenie walorów kulturowych obszaru Żuław.
Przedmiot projektu: Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław.
Termin realizacji projektu: III kwartał 2016r. – II kwartał 2020r.
W ramach projektu w Gminie Nowy Dwór Gdański wykonano następujące inwestycje:
• Reaktywacja mostu zwodzonego na rzece Tudze w Nowym Dworze Gdańskim – reaktywacja mostu zwodzonego polegała na wykonaniu prac remontowych, mających na celu przywrócenie stanu pierwotnego tj. podnoszenie aktualnie nieczynnego przęsła środkowego na odpowiednią wysokość przy pomocy mechanizmu zębatkowego w celu udrożnienia ruchu wodnego oraz umożliwienia swobodnej żeglugi na rzece, co wpłynie na rozwój turystyki aktywnej regionu.
• Rewitalizacja terenu wokół zabytkowej śluzy w Marzęcinie - remont, odnowienie, zabezpieczenie oraz zachowanie istniejących ścian murów śluzy, rewitalizacja terenu wokół murów zabytku.
• Prace remontowe na terenie cmentarzy mennonickich Gminy Nowy Dwór Gdański:
- cmentarz mennonicki w Różewie - wykonanie drewnianego ogrodzenia wyposażonego w furtkę oraz bramę umożliwiającą wjazd
- roboty porządkowe na terenie cmentarzy, w tym plantowanie, odchwaszczanie, usuwanie samosiewów zakrzaczeń (cmentarze mennonickie Różewo, Żelichowo, Marynowy i Orłowo)
- wykonanie dojścia na cmentarze (cmentarze mennonickie Różewo, Marynowy i Orłowo),
- stworzenie spójnego oznakowania wszystkich cmentarzy mennonickich na terenie Gminy Nowy Dwór Gdański (dodatkowo cmentarz mennonicki w Stawcu).
Wartość projektu 15 126 079,87 zł, w tym Gmina Nowy Dwór Gdański: 3 668 611,10 zł
Wydatki kwalifikowane 14 335 279,36 zł, w tym Gmina Nowy Dwór Gdański: 3 584 003,38 zł
Dofinansowanie z UE 7 773 090,55 w tym Gmina Nowy Dwór Gdański: 2 150 402,03zł