Przeprowadzamy kontrole zbiorników
PRZEPROWADZAMY KONTROLĘ ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH (SZAMB) I PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
Każda gmina w Polsce jest zobowiązana na mocy przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przeprowadzać kontrole wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.
W Gminie Nowy Dwór Gdański rozpoczęły się kontrole, które przeprowadzają funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Kontrola polega na sprawdzaniu:
1. Posiadania przez właściciela nieruchomości umowy zawartej z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
2. Częstotliwość opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków,
3. Dowody uiszczania opłat za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych,
4. Liczbę osób zamieszkałych pod adresem nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków,
5. Ilość wody pobranej przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej.
Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.
Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej - mają obowiązek zawarcia umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz regularnego opróżniania zbiorników. Obowiązek taki wynika z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie Nowy Dwór Gdański:
1. Wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych należy wykonywać z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do przepełnienia zbiorników do gromadzenia nieczystości ciekłych, jednak nie rzadziej niż raz na cztery miesiące.
2. Osadnik oczyszczalni przydomowej należy opróżniać z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do przepełnienia zbiorników, jednak nie rzadziej niż raz na rok, chyba, że producent zaleca inaczej.
3. Wywóz nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych lub opróżnianie osadnika oczyszczalni przydomowej należy wykonywać za pośrednictwem przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie.
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2022 r., poz. 2519 ze zm.), kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny 500 - 5000 zł.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!