Amerykańsko-ukraińska wizyta
Naszą gminę odwiedzili samorządowcy z 10 obwodów na terenie Ukrainy, przedstawiciele Amerykańskiej Rządowej Agencji Rozwoju Międzynarodowego i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
W Urzędzie Miejskim z przybyłymi gośćmi spotkali się Zastępca Burmistrza Rafał Kubacki i Sekretarz Gminy Iwona Kłos. Była to dobra okazja, żeby powiedzieć, w jaki sposób można efektywnie wydatkować środki zewnętrzne i współpracować z organizacjami pozarządowymi. To ważne kwestie, chociażby w kontekście normalizacji życia na ukraińskich terenach objętych działaniami wojennymi, a także w kontekście odbudowy.
Ważnym elementem wizyty w naszej gminie były sprawy kulturowo-historyczne. Żuławy są dobrym przykładem, jak łączyć ludzi z różnych stron kraju, aby stworzyć dobrze funkcjonującą komórkę społeczną. Ukraina ma również historię związaną z osadnictwem Mennonitów, dlatego podzieliśmy się naszym doświadczeniem w kontekście budowania relacji z potomkami holenderskich osadników na naszych ziemiach.
Była to dobra okazja do zaprezentowania Żuławskiego Parku Historycznego i Muzeum Żuławskiego, gdzie nasi goście mogli poznać wielokulturową historię Żuław, opowiedzianą przez historyka i przewodnika Łukasza Kępskiego (Łukasz Kępski - historyk i przewodnik po Żuławach).Kolejnym elementem wizyty był Żuławski Ośrodek Kultury, jako przykład miejsca, w którym można łączyć pasje.
Na koniec udaliśmy się do Żelichowa, gdzie Pan Marek Opitz opowiedział o charakterystycznej architekturze żuławskiej, jaką są domy podcieniowe. Nie obyło się bez skosztowania tradycyjnej kuchni żuławskiej w Gospodzie Mały Holender.
Samorządowcy ukraińscy przybyli do nas z obwodów dniepropietrowskiego, zaporoskiego, iwano-frankowskiego, kirowogradzkiego, tarnopolskiego, charkowskiego, chersońskiego, czerniowieckiego i czernihowskiego.
Wizyta odbyła się w ramach programu DOBRE (Decentralization Offering Better Results and Efficiency) finansowanego przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Program DOBRE jest realizowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej od 2016 roku w ramach międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest Global Communities.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!