Nowy Dwór Gdański
Powróć do: O nas

Miasta Partnerskie

Herb miasta partnerskiego Hennef

Hennef


Miasto Hennef położone jest w zachodnio - środkowej części Niemiec. Do dziś "Miasto 100 wsi" imponuje miejskim szykiem i wiejskim urokiem. Hennef jest siedzibą szkoły sportowej związku piłkarskiego Mittelrhein, który jest wprowadzony na listę miejsc noclegowych mistrzostw świata 2006. Bardzo często bywa w Hennef reprezentacja piłkarska Niemiec. Do ważniejszych atrakcji regionu Bonn/Rhein-Sieg zaliczyć można znajdujące się w pobliżu Hennef miasto Blankenberg oraz ruiny zamku Blankenberg, który w późnym średniowieczu był jedną z ważniejszych zapór miasta.

Ilość mieszkańców: ok. 45 tys.

Strona internetowa miasta Hennef: http://www.hennef.de

zobacz również:
partnerschaftsverein-hennef.de

Zakres współpracy:

Oświata, nauka, kultura, sztuka, sport, turystyka, pomoc społeczna

Data podpisania współpracy:
Sierpień 2001

 

 

Herb miasta partnerskiego Sarny

 

Sarny

 

W 1885 roku na trasie linii kolejowej została założona niewielka drewniana stacyjka. I tak pojawiła się na mapie poleskiej kolei malutka stacja "Sarny". Dla pracowników stacji zaczęto budować mieszkanie, osiedle wyraźnie zaczęło rosnąć wraz z liczebnością mieszkańców. Dziś w Sarnach istnieje 12 przedsiębiorstw budowlanych, 5 przedsiębiorstw transportowych i 17 przedsiębiorstw przemysłowych. W ostatnich łącznie pracują prawie 3 tysiące osób.Sarny stały się znane całemu światu z powodu istnienia w okolicy bazy wojskowej "Sarny". W Sarnach była zniszczona ostatnia wyrzutnia rakiet średniego zasięgu w ramach umowy między byłym ZSRR i USA.

W mieście mieszkał krótko George (Jerzy) Charpak, który zdobył w 1992 roku Nagrodę Nobla z Fizyki za wkład w dziedzinie opracowania detektorów cząstek.

Ilość mieszkańców: ok. 28 tys.


Strona internetowa miasta Sarny: http://sarny.osp-ua.info/

Zakres współpracy:
Oświata, nauka, kultura, sztuka, sport, turystyka, pomoc społeczna

Data podpisania współpracy:

Czerwiec 2008

 

Herb miasta partnerskiego Velka nad Velickou

 

Velka nad Velickou

 

Velka nad Velickou jest niewielkim miastem w morawsko-słowackim regionie - Horńacko. Miasto położone jest w południowo - wschodniej części Czech. Dawniej w mieście znajdowała się obronna twierdza, dowody na jej istnienie pochodzą z 1370 roku. W XVI stuleciu Velka stała się bardzo ważnym ośrodkiem Bratów Czeskich. Miasto jest również ważnym ośrodkiem etnografii tego terenu. Corocznie odbywają się tu uroczystości folklorystyczne Horńacka. Znajduje się tu również późno gotycki kościół Św. Marii Magdaleny z połowy XIV wieku. W 2008 roku doszło do podpisania umowy partnerskiej między Velką nad Velickou i Nowym Dworem Gdański.


Ilość mieszkańców: ok. 5.tys.

Strona internetowa miasta Velka nad Velickou: http://www.obecvelka.cz/

Zakres współpracy:
Oświata, nauka, kultura, sztuka, sport, turystyka, pomoc społeczna

Data podpisania współpracy:
marzec 2008 / sierpień 2008