Wydarzenia i imprezy w Nowym Dworze Gdańskim 

A A A

Na terenie gminy odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne i promocyjne  ale nie brakuje również nowości jak np.  Ogólnopolski Zlot Fanów Depeche Mode, czy Marshland Festiwal.

Szczegółowe informacje na temat różnego rodzaju spotkań, koncertów, warsztatów, wycieczek można znaleźć na stronach internetowych Żuławskiego Ośrodka Kultury (www.zok-ndg.pl), Żuławskiego Parku Historycznego (www.zph.org.pl), Klubu Turystycznego PTTK Szuwarek (http://kt_szuwarek.orgdansk.pttk.pl/). Z kolei organizacją  imprez i rozgrywek sportowych zajmują się Żuławskie Towarzystwo Sportowe oraz LKS Żuławy.

Kalendarz aktualnych imprez znajduje się na naszej stronie internetowej.


Cykliczne wydarzenia i imprezy w Nowym Dworze Gdańskim


Styczeń

Spotkanie noworoczne z mieszkańcami połączone z życzeniami Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego oraz pokazem fajerwerków.

Maj

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim można bezpłatnie  zwiedzać ekspozycje muzealne w Żuławskim Parku Historycznym, a także zakamarki Żuławskiego Ośrodka Kultury.

Czerwiec

„Dni Żuław”, regionalny festyn organizowany od blisko 20 lat połączony z koncertami, występami kabaretów, miejscowych zespołów artystycznych, oraz galą wręczenia Nagród Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego.

Lipiec/wrzesień

„Pchli targ” organizowany w plenerze na terenie miasteczka rowerowego w pobliżu Żuławskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy mogą wymieniać i sprzedawać różnego rodzaju rzeczy, od książek i zabawek po rękodzieło i starocie.

Sierpień

Ideą festiwalu „Open Delta” jest prezentacja nowych kultur i horyzontów. Co roku zapraszane są zespoły i animatorzy różnych narodowości, kultur i wyznań. W 2012 roku w mieście występowali goście z Ukrainy.

Wrzesień

Nowodworska gmina od kilku lat uczestniczy w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W czasie organizowanego „Dnia bez samochodu” odbywa się uliczny przejazd rowerowy, konkursy zręcznościowe, pokazy medyczne oraz promocja aktywnego stylu życia i ochrony środowiska.

Dożynki- rolnicze święto co roku organizowane w innej miejscowości na terenie gminy. Zabawa połączona z wyróżnieniem doświadczonych i zasłużonych rolników, oraz tradycyjnymi konkursami na wieniec dożynkowy oraz stoisko sołeckie.

Październik

W czasie rodzinnego „Festiwalu latawców” organizowane są pokazy własnoręcznie wykonanych latawców, a najlepszy konstruktor otrzymuje Puchar Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego.

Grudzień

"Mikołaje na motorach" to zabawa plenerowa połączona z pokazem motocykli i przejazdem motocyklistów w mikołajowych strojach. Od kilka lat na placu przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury odbywają się mikołajowe zabawy oraz  wspólne strojenie choinki.