SPORTOWE SPOTKANIE MIAST PARTNERSKICH

Przez pięć dni przebywała w partnerskim mieście Hennef w Niemczech czterdziestoczteroosobowa delegacja młodzieży z Nowego Dworu Gdańskiego. W składzie delegacji znaleźli się uczniowie nowodworskiego Gimnazjum Dwujęzycznego, z opiekunem Dariuszem Daneckim,  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kmiecina  i  Marzęcina z opiekunem Grzegorzem Kosem oraz młodzi piłkarzeLKS Żuławy z trnerem Sewerynem Jażdżewskim. Byli też nowodworscy biegacze, którzy już po raz dziesiąty startowali w biegu Europawochelauf.

Wyjazd młodzieży zorganizowało Żuławskie Towarzystwo Sportowe, w ramach projektu „Zespoleni w różności – spotkanie młodzieży miast partnerskich“ Tym razem gospodarzem spotkania było stowarzyszenie TV Rott, które przygotowało różnorodnie ciekawy program. Znalazły się w nim zabawy zapoznawcze, gry językowe, podchody miejskie, a także marsz terenowy w niewielkich mieszanych polsko-niemieckich grupach. Młodzież polska wspólnie z niemieckimi kolegami wzięła udział w spotkaniu w Kolonii, podczas, którego poznała historię założenia miasta oraz znaczenie rzeki Ren dla transportu wodnego Niemiec. Atrakcją był także wspólny udział młodzieży obydwu miast w Festiwalu Rockowym, który odbył się na centralnym placu miasta. Wiele przeżyć dostarczyła również wyprawa do miejscowości Parnarbora, gdzie wspólnie pokonywano wejście na wieżę widokową, a następnie odbył sie interaktywny marsz, mający na celu  „naukę natury“ duktem usytuowanym ponad wierzchołkami drzew.

Integracja indywidualna młodzych Niemców i Polaków polegała na dydkusjach, poznawaniu obyczajów, wspólnym przygotowywaniu posiłków a także grach planszowych.  Elementem urzeczywistniającym integracyjny charakter spotkania był polsko – niemiecki wieczór przyjaźni. Podczas spotkania nie zabrakło także rywalizacji sportowej. W turniejach piłki nożnej młodzi piłkarze  zdobli drugą lokatę, a  dziewczęta  i chłopcy z Gimanzjum odpowiednio drugie i trzecie. Również bardzo dobrze zaprezentowali się tenisiści stołowi z ZS-P  w Kmiecinie. Jak zwykle bardzo dobrze wypadli nowodworscy biegacze w biegu Europalauf.. W półmaratonie (21,1 km) Patrycja Jażdżewska wywalczyłą drugą lokatę wśród kobiet i zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej. Startowało 145 biegaczek.  Wśród mężczyzn Bartosz Rynkowski (ubiegłoroczny zwyciężca Biegu Gburów) zajął trzecie miejsce (zwyciężył  reprezentant Etiopii). Sławomir Kos był trzynasty (wygrał w kategorii wiekowej), a Seweryn Jażdżewski w stawce 268 startujących uplasował sie na 33 pozycji. Dorota Tarnowska  w stawce 145 biegaczek startujących na dystansie na 10 km zajęła 5 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Młodzi nowodworscy biegacze wystartowali w biegu na 3,4 km. Wśród dziewcząt Beata Niemyjska zajeła drugie miejsce, Aleksandra Mendala była szósta, (wygrała w U 16) a Paulina Kaleńczu uplasowała się w stawce 290 dziewcząt na trzydziestejtrzeciej pozycji (piąta w U 16). Wśród chłopców Kuba Molenda był trzeci (pierwszy w U 18), Aleksander Żabiński czwarty (pierwszy w U 14), Radosłąw Dombrowski piąty (pierwszy w U 23), Mikołaj Żabiński ósmy (trzeci w U 18) a Adam Ćwiek trzydziestyszósty (czwarty w U 16). Startowało  290 dziewcząt i 335 chłopców.

Wizyta młodych nowodworzan była możliwa dzięki wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta. Za trzy miesiące (28.09-3.10) nastąpi rewanż. Nowodworzanie w ramach trójstronnego programu będą gościć swoich kolegów z partnerskiego miasta Hennef, oraz Velkiej nad Velickou (Czechy).