SENAT ZA UTWORZENIEM METROPOLII

SENAT PRZYJĄŁ PROJEKT USTAWY O UTWORZENIU ZWIĄZKU METROPOLITARNEGO W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM !!

Senat przyjął projekt ustawy o metropolii na Pomorzu. Za głosowało 86 senatorów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Dziękujemy! Teraz projekt trafi do izby niższej parlamentu - Sejmu. Wierzymy, że większość sejmowa poprze dobre rozwiązanie dla naszego regionu.

O ustanowienie metropolii nasz region stara się od lat. W 2011 roku z inicjatywy Śp. Prezydenta Pawła Adamowicza powstało stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w którym współdziała 57 samorządów,

Pomorska metropolia istnieje faktycznie, ale do jej dalszego rozwoju niezbędna jest ustawa uchwalona przez obie izby parlamentu i podpisana przez Prezydenta RP. Dzięki temu samorządy zyskają dodatkowe kompetencje i środki finansowe.

Metropolia na Pomorzu, to przede wszystkim dodatkowe fundusze (5 proc. z podatku PIT) na rozwój regionalny - w tym na transport publiczny. W przypadku naszego regionu może chodzić nawet o 200 mln zł rocznie. W tej chwili środki te trafiają do budżetu centralnego.

Podczas posiedzenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentowali: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wiceprezes Rady OMGGS, Bogusława Engelbrecht, wójt Linii, Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Maciej Rusek, członek Zarządu OMGGS.