ŚCIEŻKA NDG-ŻELICHOWO UKOŃCZONA

Zakończyliśmy budowę trasy rowerowej od ul.Portowej w Nowym Dworze Gdańskim przez Żelichowo (po wale) aż do granic z gminą Stegna w Tujsku (w tym roku samorząd Stegny wykona brakujący odcinek od naszych granic do mostu zwodzonego w Tujsku).

Ścieżka rowerowa została wykonana z ażurowych płyt rowerowych (mniejsza ilość otworów i inny rozstaw niż na płytach, które spotykamy na drogach). Musieliśmy zastosować tę technologię, ponieważ trasa przebiega po wale i nie otrzymaliśmy od Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” zgody na zastosowanie innej technologii niż płyty ażurowe. Mają one chronić konstrukcję wału przed rozmywaniem boków, przez spływające ze ścieżki wody opadowe. Są one na tyle gładkie, że można bez żadnych przeszkód jechać po nich rowerem.

Dzięki tej inwestycji możemy w bezpieczny i łatwy sposób dotrzeć do gminy Stegna. Po drodze zachęcamy do zatrzymania się w Żelichowie, gdzie do dyspozycji mieszkańców i turystów jest przystań kajakowa wraz z miejscem do rekreacji. Warto również zajrzeć do domu podcieniowego "Mały Holender", gdzie dowiemy się ciekawych rzeczy z zakresu historii naszego regionu oraz skosztujemy tradycyjne żuławskie potrawy. Tuż obok znajduje się unikatowa na Żuławach cerkiew pw. św. Mikołaja.

Przebieg trasy Gmina Nowy Dwór Gdański –Gmina Stegna po zakończeniu wszystkich prac:

od ul.Portowej w Nowym Dworze Gdańskim – przez wał w Żelichowie – przez most w Żelichowie – przez drogę do mostu zwodzonego w Tujsku – przez Tujsk – po wale do ujścia Tugi do Szkarpawy – wał przy Szkarpawie – mosty zwodzone w Rybinie – drogą przez Stegienkę aż do Jantaru. Stamtąd możemy pojechać w kierunku Mikoszewa lub Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej.

Koszt naszych prac wyniósł 2 234 910 zł Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu pn.: „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9". Wykonawcą prac była firma Mariola i Janusz Szalczewscy.

Budujemy dla Was laugh

Fot.Kamil Dyl