A A A

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości mimo deszczowej pogody zgromadziły sporą liczbę mieszkańców. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. Następnie mieszkańcy przeszli na Skwer Fryderyka Chopina, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod Obeliskiem "Pomordowanych i Poległych za Wolną Ojczyznę". Niemal każdy miał na sobie kotylion w biało-czerwonych barwach. 

- Dzień Niepodległości to zaduma i pamięć, ale przede wszystkim jest to święto pełne radości, a powinno być obchodzone całymi rodzinami. Wspólna modlitwa, przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów, rozmowy o historii, wspólny posiłek. To przejawy patriotyzmu, także tego lokalnego. Bo patriotyzm to także miłość do Żuław, naszej małej ojczyzny, miłość do drugiego człowieka, szacunek do sąsiada. Niech zatem nie tylko 11 Listopada będzie dniem jedności. Niech pozostałe dni roku łączą, a nie dzielą. Budujmy razem ponad podziałami zgodę, bo Polska jest jedna - podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz Jacek Michalski

Część uczestników przeszła do Żuławskiego Parku Historycznego, gdzie odbyla się historyczna debata "Ojcowie niepodległości", koncert zespołu Rewelersi oraz poczęstunek w postaci żuławskiej zupy klopsowej i rogali świętomarcińskich. Pozostali mieli możliwość uczestniczyć czynnie lub biernie w II Nowodworskim Biegu Niepodległości ( relacja wkrótce ).

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie. Chcemy przy okazji podziękować kapłanom, służbom mundurowym, pracownikom Urzędu Miejskiego, ŻPH-u, ŻOK-u, nauczycielom i uczniom z naszych szkół, Rewelersom,Chórowi Sursum Corda, KGW Marzęcino oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości. Jesteście wspaniali ! Razem dla NIEPODLEGŁEJ !!!